РОЗРАХУНОК ОСВІТЛЕННЯ ДЛЯ НАТЯЖНОЇ СТЕЛІ

Першим завданням перед встановленням освітлювальних приладів є розрахунок необхідної кількості джерел світла для приміщення. Загалом розрізняють загальне, місцеве та комбіноване освітлення. Якщо при загальному освітленні джерела світла рівномірно розподіляють по всьому приміщенні, то при використанні місцевого чи комбінованого освітлення у кімнаті створюють локальні зони з різним рівнем яскравості світла. Використання в якості джерел світла точкових світильників дасть великий набір можливостей в усіх випадках. Для відчуття комфорту та створення гарної експозиції в кожному інтер’єрі потрібно забезпечити достатній рівень освітлення. Виникає запитання: як розрахувати кількість точкових світильників для натяжної стелі?
 
Незалежно від типу ламп які застосовують у точкових світильниках основний їх параметр, зазвичай вказаний на упаковці, є не енергоспоживання (Вт.), а світловий потік (Лм.), що випромінює джерело світла. Чим вказаний параметр більший – тим яскравішим буде світло. Саме від нього залежатиме кількість встановлених світильників.
 
Провести власний світлотехнічний розрахунок — досить складно. Фахівці виконують його за допомогою декількох (щонайменше 3-х) способів, у яких необхідно врахувати практично всі характеристики: як самого приміщення, так і встановлених у ньому ламп. Для більшості випадків такої високої точності не потрібно. А обчислити кількість точкових світильників можна більш простим способом.
 
Прийнято, що освітлення в кімнаті має бути не меншим ніж 150 люмен на м2. (те ж саме що 150 люкс, Лк).
 
Для звичайної лампи розжарювання потужністю 100 Вт, світловий потік складає близько 1350 Лм. Нескладно вирахувати, що такою лампою можна добре освітити приміщення площею близько 9м2. 1350/150=9м2.
 
Отже для того, щоб визначити кількість ламп і відповідно світильників N, потрібно площу приміщення S, помножити на 150, і розділити на світловий потік однієї лампи F (вказаний на упаковці, зазвичай маркують як Лм, Лк, Lm, lux).
 
N=150*S/F
 
Отриманий результат округляють у більшу сторону, до цілого значення. Даний спосіб є найбільш простим і цілком достатнім для більшості випадків. При цьому джерела світла встановлюють рівномірно по всьому приміщенні.
 
Крім того необхідно звернути увагу на такі деталі:
 
1. Існує пряма залежність від інтер’єру приміщення – при використанні світлих тонів інтенсивність освітлення можна зробити дещо меншою. У темних кімнатах кількість світильників інколи доводиться збільшувати в 1,5-2 рази.
 
2. Нюанс другий — зазвичай лампи встановлюють в площині стелі, а їх висота може бути різною: в дорогому котеджі вона буває доходить до 4 м, а у звичайному дачному будинку — може заледве перевищувати 2 м. Використання звичної люстри лише погіршить ситуацію. Натомість, розмістивши точкові джерела світла, можна рівномірно освітити приміщення, що візуально зробить його вищим, світлим та просторим. При цьому висота стелі зменшиться всього на 4-6 см. Для усіх випадків — чим вищою є стеля, тим більше світла необхідно щоб освітити приміщення.
 
3. Крім того, багато залежатиме від функціонального призначення самого приміщення — зрозуміло, що для робочої зони на кухні світла потрібно більше ніж в спальні чи на коридорі.
 
Якщо основне освітлення вже встановлено, то кількість необхідних точкових приладів скорочується і їх розташовують в окремій зоні, для додаткового чи декоративного підсвічування.